18) خداوند يکصد و چهار کتاب فرستاده است:پنجاه صحيفه بر شيث و سي صحيفه بر اخنوخ و ده صحيفه بر ابراهيم و قبل از تورات بر موسي نيز ده صحيفه و سپس تورات و انجيل و زبور و قرآن را نازل فرموده است.

19) صحف ابراهيم همه اش پند و حکمت بود:اي پادشاه مغرور و به خود گرفتار و بر دوش مردم سوار!من ترا برانگيخته ام تا از طرف من داد مظلوم را بستاني.و از اينگونه مثل ها در آن بود:خردمند را ساعاتي است:ساعتي که در آن پروردگارش را نيايش مي کند و ساعتي به حساب خودش در پيشگاه پروردگارش مي رسد و ساعتي که در جست و جوي طعام و شرابي که بدان نياز دارد مي پردازد.

20) بر عاقل است که جز بدين سه کار برنخيزد:اندوختن توشهء آخرت،کوشيدن براي زندگي،لذت غير حرام بردن.بر عاقل است که وقت شناس باشد،به کار خود برسد،پاسدار زبان خويش باشد و کسي که گفتارش را نيز مانند رفتارش به شمار آورد و جز به ضرورت،زبان به سخن نگشايد.

21) صحف موسي سراسر همه عبرت بود:در شگفتم از آنکه به مرگ ايمان دارد و شادي مي کند؛در عجبم از کسي که به آتش يقين دارد و مي خندد؛در شگفتم از آنکه به سرنوشت ايمان دارد و رنج مي برد؛در شگفتم از آنکه دنيا را مي بيند و نيرنگ آنرا با اهل خودش مي نگرد و باز بدان اطمينان مي کند؛در شگفتم از کسي که به حساب فردا ايمان دارد و عمل نمي کند.

22) تو را به تقوي وصيت مي کنم و آن بالاترين چيزهاست.

23) قرآن را بخوان:با خواندن قرآن،تو را در زمين نوري است و در آسمان يادي.

24) از خندهء بسيار بپرهيز که دلت را مي ميراند و روشني چهره ات را مي گيرد.

25) جز در خير،خاموش باش،زيرا سکوت شيطان را از تو مي گريزاند و در دينت تو را ياري مي کند.

26) بيچارگان و محرومان را دوست بدار و با آنان بنشين.به کسي که زير دست توست بنگر،نه به بالا دستت،زيرا شايسته است که نعمتي را که خداوند به تو داده،کوچک نشماري.

27) با خويشاوندانت بپيوند؛اگرچه از تو رميده باشند.

28) در راه خدا از سرزنش کسي مترس.حق را بگو اگرچه تلخ باشد.

29) آنچه را که خود ميداني که در خود داري بر ديگران عيب مگير.نسبت به کاري که خود مرتکب شده اي مردم را سرزنش مکن زيرا همين عيب تورا بس است که عيبي را که در خود نمي بيني در مردم بيابي يا آنچه را که خود کرده اي در ديگران ببيني.

30) اي ابوذر از اهريمنان جن و انس به خداي پناه بر!اي پيامبر! مگر بشر را نيز اهريمناني است؟آري اهريمنان جن و انس سخنان زيبا و فريبنده اي به گوش يکديگر مي گويند.

31) گنج بهشت:هيچ قدرت و نيروئي جز به خدا نيست.

ادامه دارد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Patricia شرکت خدماتی و نظافتی تربیت و خرید فروش سگ در تهران مقاله نویسی اشتراک مطالب هنر گرافیک Joe مطالب و مباحث قرآنی و مذهبی Shelly