46) علي(ع) در پاسخ عثمان در مورد اينکه با ابوذر چه برخوردي داشته باشد،فرمودند:من آنچه را مؤمن آل فرعون گفت به تو مي گويم:اگر ابوذر دروغگو باشد،دروغش به خودش برميگردد و اگر راستگو باشد،آنچه را که برايتان پيش بيني مي کند به شما مي رسد.

47) درآيهء 177 بقره،بينِ دادن زکوة و دادن مال به خويشان،يتيمان و بردگان فرق گذاشته و اينها را بر زکوة مقدّم داشته است.اندوختن مال را نفي کرده و به انفاق در راه خير امر فرموده است.

48) پيامبر(ص):دوست ندارم که به قدر کوه احد ثروتي را در راه خدا انفاق کنم و بميرم و از آن به اندازهءدو قيراط بماند.در هر مالي،طلا يا نقره،که بر آن بخل ورزيده شود آتشي است به جان صاحبش تا وقتيکه آن را در راه خدا بدهد.

49) علي(ع):اي ابوذر!اينها براي دنياشان از تو ترسيدند و تو براي دينت از ايشان ترسيدي.جز با حق انس مگير،جز از باطل مترس،تو اگر دنياي ايشان را مي پذيرفتي،دوستت مي داشتند و اگر مي خواستي که به چيزي برسي به تو کاري نداشتند.

50) علي(ع)خطاب به عثمان:آيا هر دستوري ولو بر خلاف حق و طاعت خدا به ما بدهي آنرا بايد بپذيريم؟به خدا هيچوقت ما چنين کاري نمي کنيم.

51) پيامبر(ص):آسمان کبود سايه نيفکنده و زمين تيره در بر نگرفته راستگوتري را از ابوذر.شرم و پارسائي و فروتني ابوذر مانند عيسي بن مريم(ع) است.

52) براي انجام کارهاي مهم به زيارت خانهء خدا بيائيد،براي روز حساب در روزهاي گرم و سوزان روزه بگيريد،براي وحشت گور در دل شب تاريک شبها دو رکعت نماز بخوانيد،براي روز بزرگ،سخن حق را بگوئيد و از سخن باطل خاموش باشيد،از اموالتان ببخشيد شايد از سختي هاي آن آسوده شويد،دنيا را دو نيم کنيد،نيم اول در جست و جوي حلال و نيم دوم در طلب آخرت،سومي شما را زيان مي رساند و سود نمي بخشد،آنرا رها کنيد،ثروت را دو نيم کنيد،نيم اول را خرج خانواده تان و نيم ديگر را براي جهان ديگرتان بفرستيد،سومي شما را زيان مي رساند و سود نمي بخشد،آنرا رها کنيد.

53) من حقي را که قرآن برايم قائل شده است مي خواهم.

54) اگر از نخستين روز مرگ بيمناک نبودم دوست مي داشتم به جاي تو مرده بودم،پسرم!کاش ميدانستم تو در اين محاکمهء نخستين چه گفتي و به تو چه گفتند؟

55) خدايا!اين ابوذر يار پيغمبر است و بندهء پرستندهء توست که در راه تو با مشرکين جهاد کرد.خدايا!ابوذر در عقيده و ايمان خود تغييري نداد بلکه او منکري را ديد و به زبان و دل با آن مبارزه کرد تا شکنجه و تبعيدش کردند و بي کسش ساختند و يکه و تنها در غربت مرد.خدايا!کسيکه ابوذر را محروم ساخت و از خانهء خود و حرم پيغمبر(ص)آواره اش کرد نابود کن!

56) قضاوت هرکسي،برجسته ترين نشانهء شخصيت اوست.

ادامه دارد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

متفرقه محبان فاطمه (س) هواداران پروفسور محمدمهدی زاهدی همه چی موجوده کت بلاگ